Jesteś cudzoziemcem i chcesz kupić nieruchomość w Polsce? A może jesteś Polakiem i chcesz sprzedać nieruchomość cudzoziemcowi? Na zakup nieruchomości w Polsce przez cudzoziemca potrzebne jest zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jest ono wymagane przy nabyciu prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości. Czy są sytuacje, w których nabycie samodzielnego lokalu mieszkalnego przez cudzoziemca nie wymaga uzyskania zezwolenia? Czytaj dalej, aby to sprawdzić.
Na wstępie warto określić, kogo w rozumieniu polskiego prawa nazywa się cudzoziemcem. Definicja jest dosyć szeroka i określa cudzoziemca jako osobę, która jest:
- osobą fizycznej nieposiadającą obywatelstwa polskiego,
- osobą prawną, która posiada siedzibę za granicą,
- osobą, która nie posiada osobowości prawnej w spółce osób, o których mowa powyżej, mającą siedzibę za granicą, utworzoną zgodnie z ustawodawstwem państw obcych,
- osobą prawną i spółką handlową nieposiadającą osobowości prawnej mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pod nadzorem osoby lub spółki wymienionych powyżej.
Ustawa określa warunki, w jakich cudzoziemiec może nabyć własność oraz prawa do wieczystego użytkowania nieruchomości.
Podstawa prawna do zwolnienia cudzoziemca z obowiązku uzyskania zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych na nabycie nieruchomości znajduje się w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.
Najważniejszym dokumentem regulującym prawa cudzoziemców do nabycia nieruchomości jest Ustawa z dnia 24 marca 1920 roku o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz. U. z 2017 r. poz. 2278). Jeśli cudzoziemiec chcący nabyć nieruchomość w Polsce jest spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (obszar ten tworzą kraje Unii Europejskiej, Islandia, Liechtenstein i Norwegia) albo Szwajcarii, powinien wcześniej uzyskać zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obywatel lub przedsiębiorca mający siedzibę na terytorium jednego z państw związanych umową o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Szwajcarii, obecnie nie potrzebuje zezwolenia na nabycie jakichkolwiek nieruchomości (także rolnych i leśnych).
Wydanie zezwolenia cudzoziemcowi na zakup nieruchomości nie jest potrzebne w przypadkach, kiedy nabywa on:
✔ samodzielny lokal mieszkalny, gdy jego kupno związane jest z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych nabywcy,
✔ lokal przeznaczony na garaż (nabycie samodzielnego lokalu użytkowego o przeznaczeniu garażowym), gdy zakup odbywa się w celu zapewnienia odpowiednich warunków mieszkaniowych,
✔ nieruchomość, jeśli cudzoziemiec mieszka w Polsce co najmniej 5 lat od momentu uzyskania zezwolenia na pobyt stały lub na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
✔ nieruchomość będącą składnikiem wspólnoty majątkowej (w przypadku posiadania małżonka z polskim obywatelstwem oraz zamieszkiwania naszego kraju przez co najmniej 2 lata od momentu wydania pozwolenia na pobyt stały lub rezydenta długoterminowego UE),
✔ nieruchomość od osoby, która jest jej właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości przez minimum 5 lat i kiedy nieruchomość nabywa się w drodze dziedziczenia przez osoby uprawnione do dziedziczenia ustawowego (np. syn kupuje od matki),
✔ nieruchomość jako wierzyciel hipoteczny — w przypadku nabycia nieruchomości w trybie przejęcia nieruchomości od właściciela nieruchomości na własność w wyniku bezskutecznej licytacji w postępowaniu egzekucyjnym.
Ustalenia dotyczące zwolnień od uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości są określone w art. 8 ust. 1 z zastrzeżeniem art. 8 ust. 3 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.
Zezwolenie na zakup przez cudzoziemca nieruchomości nie zostanie wydane, jeśli spółka handlowa uległa przekształceniu oraz w przypadku tzw. dziedziczenia ustawowego, zgodnego z przepisami kraju, którego obywatelem jest cudzoziemiec. W przypadku braku takich przepisów, w tym rodzaju dziedziczenia w ustawodawstwie kraju cudzoziemcy, obowiązuje go prawo polskie. Zgoda na zakup nieruchomości nie zostanie udzielona cudzoziemcowi, jeśli nabycie nieruchomości spowoduje naruszenie porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa.
Kupno samodzielnego lokalu mieszkalnego w strefie nadgranicznej
Zakup nieruchomości położonych w strefie nadgranicznej rządzi się innymi prawami — bez względu na inne okoliczności, zezwolenie na zakup nieruchomości przez cudzoziemca na takich terenach jest niezbędne. Strefa nadgraniczna to gminy przyległe do granicy państwowej i brzegu morskiego.
W praktyce zasady te dotyczą aż 12 województw, kilkudziesięciu gmin i miast. Jeśli cudzoziemiec planuje nabywanie nieruchomości w strefie, która może być określana jako nadgraniczna, należy tę informację zweryfikować (szerokość strefy nadgranicznej umownie określa się na 15 km, ale w niektórych przypadkach włącza się do niej dalsze, sąsiadujące ze strefą miejscowości).
Zyskaj wiedzę na temat obrotu i inwestowania w nieruchomości. Zero spamu. Konkretne informacje prosto na Twoją skrzynkę.