Wiele osób chcących kupić swoje pierwsze mieszkanie staje przed trudnym wyborem: kupić mieszkanie od dewelopera, czy z rynku wtórnego? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze własnego mieszkania? Jakie są zalety i wady mieszkania z rynku pierwotnego w porównaniu z mieszkaniem z rynku wtórnego?
Stan deweloperski mieszkania czy domu oznacza, że wykonawca zakończył już swoją pracę i nieruchomość jest gotowa do wykończenia. To przeciwieństwo tzw. mieszkania pod klucz, w którym lokal lub dom są wykończone i gotowe do zamieszkania. Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, należy dokładnie zapoznać się z umową, ponieważ faktyczny stan mieszkania i zakres prac nie są określone prawem. Korzystanie z oferty dewelopera to dobry wybór dla osób, którym zależy na możliwości pełnej ingerencji w wygląd nieruchomości. To szansa, aby lokal czy dom zupełnie różnił się od innych projektów tego samego wykonawcy.
Rynek pierwotny jest powszechnie rozumiany jako nowe, nieużywane mieszkania, domy lub lokale usługowe. Nowe nieruchomości są zazwyczaj budowane przez dewelopera. Najczęściej mieszkania z rynku pierwotnego są w standardzie deweloperskim, czyli do samodzielnej aranżacji.
Osoby decydujące się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego często muszą liczyć się z szerokim zakresem terminów oddania inwestycji do ich użytku. Czas oczekiwania w tym przypadku często zależy od etapu, na którym kupujący decyduje się na zakup mieszkania lub domu. Możesz kupić nieruchomość, gdy budowa jest na etapie „dziury w ziemi”.
Największą zaletą nieruchomości na rynku pierwotnym jest ich nowość. Pierwszy właściciel ma największy wpływ na aranżację nieruchomości i pewność, że mieszkanie nie posiada żadnych usterek spowodowanych przez poprzednich właścicieli. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w nieruchomości wykonawca jest zobowiązany do ich usunięcia.
Kupno mieszkania od dewelopera ułatwia również wprowadzanie większych zmian, które są trudne do przeprowadzenia w późniejszym czasie takich jak zmiana położenia ścianek działowych. Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, można też dokonywać zmian na etapie projektu. I co ważne, nieruchomość na rynku pierwotnym pozwala na dowolne wykończenie mieszkania bez konieczności pozbywania się wyposażenia.
Mimo tak wielu zalet rynek pierwotny ma też swoje wady. Największą z nich jest ograniczony wybór lokalizacji, ponieważ deweloperzy najczęściej budują swoje nieruchomości na obrzeżach miasta. Nie jest to dobry wybór, jeśli przeszkadza Ci zbyt duża odległość od centrum miasta oraz brak infrastruktury użytkowej. Drugą dużą wadą tego typu mieszkań jest długi czas oczekiwania na mieszkanie (średnio 2 lata). Oczywiście z zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego wiążą się wyższe ceny, jednak trzeba pamiętać, że przekładają się one na wyższą estetykę i niższe koszty utrzymania.
Rynek wtórny to nieruchomości, które w chwili sprzedaży mają już swoich właścicieli. Każdy kolejny nabywca domu lub mieszkania kupuje je z rynku wtórnego. Nie ma znaczenia też to, czy mieszkanie zostało kupione od dewelopera kilka tygodni wcześniej. Rynek wtórny często określany również jako rynek „z drugiej ręki”. Nieruchomości na rynku wtórnym są w zdecydowanej większości wykończone, a często również umeblowane.
Wybierając mieszkanie z rynku wtórnego, możemy liczyć na niższe koszty zakupu. Wybór lokalizacji jest bardzo zróżnicowany i łatwiej trafić na ciekawą ofertę nawet w samym centrum miasta. Jeśli jednak kupujący chce zaaranżować mieszkanie z rynku wtórnego „po swojemu”, musi liczyć się z remontem, który wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dlatego cena mieszkania z rynku wtórnego powinna uwzględniać koszty remontu.
Lokale z rynku wtórnego mają też różny stopień zużycia, co ma wpływ na koszt utrzymania nieruchomości. Gdy zostały wybudowane w starszej technologii, mogą to być nie tylko lokale znacznie mniej funkcjonalne, ale również wymagające dodatkowych nakładów finansowych, a także droższe w utrzymaniu niż mieszkanie nowoczesne.
Jeśli myślisz o zakupie mieszkania, zastanów się nad kilkoma ważnymi rzeczami. Po pierwsze przeanalizuj nie tylko koszt zakupu, ale też koszty dodatkowe — remont, wyposażenie itp. Zwróć uwagę na koszty około transakcyjne takie jak:
➤ Taksa notarialna, czyli opłata za sporządzenie aktu notarialnego. W przypadku zakupu nowego mieszkania od dewelopera dzielicie te koszty pół na pół.
➤ Podatek od czynności cywilnoprawnej (PCC) - dotyczy tylko mieszkań z rynku wtórnego i wynosi 2% wartości kupowanej nieruchomości.
➤ Założenie księgi wieczystej i wpis prawa własności — obowiązek założenia księgi dotyczy nieruchomości, które jeszcze jej nie mają (mają ją mieszkania, na które brany był kredyt hipoteczny).
Przed podjęciem ostatecznej decyzji zwróć uwagę na bezpieczeństwo transakcji. W obu przypadkach gwarantuje ją umowa, chociaż bezpieczeństwo transakcji, jeśli chodzi o stan prawny, jest większe w przypadku rynku pierwotnego (brak roszczeń poprzednich właścicieli).
Zyskaj wiedzę na temat obrotu i inwestowania w nieruchomości. Zero spamu. Konkretne informacje prosto na Twoją skrzynkę.