Pośrednictwo w wynajmie mieszkania — dlaczego warto z niego skorzystać

Szukasz sposobu na wynajęcie swojego mieszkania? Skorzystaj z usług profesjonalnego biura nieruchomości, które nie tylko szybko znajdzie najemcę, ale także zajmie się wszystkimi formalnościami. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda współpraca z pośrednikiem, ile kosztuje i jakie korzyści z tego wynikają.


Jak wygląda współpraca z biurem nieruchomości?

Zasadniczym zadaniem biura nieruchomości jest znalezienie najemcy do mieszkania, które mamy do wynajęcia. Aby biuro nieruchomości mogło rozpocząć z nami współpracę, konieczne jest podpisanie umowy. Może to być umowa na wyłączność bądź też umowa otwarta. Jaka jest różnica między tymi umowami? W pierwszym przypadku zobowiązujemy się do przekazania całości czynności związanych z wynajmem na agencję nieruchomości. Przy czym rezygnujemy z prób wynajmu mieszkania na własną rękę lub z pomocą innego pośrednika.


W drugim przypadku możemy nadal poszukiwać najemcy lub zlecić to także innym agencjom. I choć mogłoby się wydawać, że druga opcja może być korzystniejsza, to podpisanie umowy na wyłączność najczęściej skutkuje szybszym wynajmem. Dlaczego? Ponieważ agencja ma wtedy pewność, że prowizja za znalezienie najemcy, nie przejdzie im koło nosa. Dlatego chętniej zintensyfikują swoje działania, inwestując, chociażby więcej w reklamę.


Dodatkowo musimy pamiętać, że biuro nieruchomości pracuje na prowizjach. W przypadku wynajmu mieszkania opłata za podpisanie umowy najmu ma równowartość jednomiesięcznego czynszu. Ustalenia mogą być jednak różne i w przypadku wynajmu powierzchni komercyjnych, biuro może pobierać ustalony procent za wynajem przez całego okresu obowiązywania umowy. Te kwestie są negocjowane indywidualnie.


Biuro nieruchomości — korzyści ze współpracy

Znalezienie najemcy do mieszkania na wynajem wiąże się z mnóstwem formalności. Wymaga to znajomości rynku, zagrożeń oraz portali, na których warto wystawić ogłoszenie najmu. Poniżej przygotowaliśmy listę korzyści z pośrednictwa wynajmu mieszkania.


Bezpieczeństwo

Wynajem mieszkania to nie tylko czas, który musisz poświęcić na znalezienie odpowiedniego najemcy. To także ryzyko związane z podpisaniem właściwej umowy oraz zabezpieczenie się, przed szkodami lub niewywiązywaniem się najemcy z warunków podpisanego kontraktu. Pośrednicy nieruchomości mają odpowiednie doświadczenie oraz zaplecze prawne, które pozwala im przewidywać możliwe scenariusze. Dlatego umowy najmu podpisywane za pośrednictwem biura nieruchomości z reguły lepiej zabezpieczają interesy właściciela.


Oszczędność czasu

Doświadczony pośrednik nieruchomości przejmie wszystkie kwestie związane z wynajmem mieszkania. Będzie odpierać telefony od osób zainteresowanych, umawiać się na oględziny oraz pokazywać mieszkanie do wynajęcia. Dodatkowo zajmie się także napisaniem dobrego ogłoszenia oraz zrobieniem atrakcyjnych zdjęć nieruchomości, dzięki czemu szybciej znajdzie potencjalnych najemców. Przygotuje także wymagane dokumenty, w tym umowę najmu. Profesjonalizm i doświadczenie pośredników sprawiają, że udział właściciela w procesie najmu mieszkania jest minimalny. Przy czym ostateczną decyzję co do wyboru najemcy, zawsze podejmuje właściciel.

posrednictwo-w-wynajmie-mieszkania-baner


Wykorzystanie nowoczesnych technologii

Pośrednik nieruchomości do znalezienia najemcy może też wykorzystać nowoczesne technologie, które sprawią, że oferta wynajmu Twojego mieszkania wyróżni się na tle konkurencji. Coraz więcej biur nieruchomości w swojej pracy wykorzystuje, np. wirtualne spacery oraz zoptymalizowane formy reklamy w Internecie. Dzięki tym działaniom pośrednika łatwiej będzie znaleźć potencjalnych najemców, co przełoży się na szybsze czerpanie zysków z wynajmu.


Pośrednictwo w wynajmie mieszkania — ile to kosztuje?

Wynagrodzenie agencji nieruchomości zależy od kilku czynników. Strony mogą bowiem umówić się na płatność jednorazową, najczęściej w wysokości jednego czynszu lub procent od wartości umowy podpisanej na dany okres, np. jednego roku. Druga opcja jest bardziej popularna w przypadku wynajmu powierzchni komercyjnych.

posrednictwo-w-wynajmie-mieszkania


Jakie usługi wchodzą w skład wynagrodzenia pobieranego przez agencje? Do obowiązków agencji będzie należeć całość czynności, które mają pomóc w wynajmie mieszkań danego właściciela. Będzie to, m.in. przygotowanie oferty wraz ze zdjęciami, kontakt z potencjalnymi najemcami oraz pomoc w skompletowaniu dokumentów związanych z najmem.


Pośrednik może też doradzić właścicielowi optymalną wysokość czynszu za wynajem mieszkania. Agencje biorą na siebie także odpowiedzialność za podpisaną między stronami umowę. W skrajnych przypadkach może się to wiązać również z odpowiedzialnością finansową.


Jak znaleźć dobre biuro nieruchomości?

Jeżeli nasz artykuł przekonał Cię do skorzystania z profesjonalnej agencji nieruchomości, to pewnie zadajesz sobie teraz pytanie, gdzie znaleźć najlepsze usługi pośrednictwa w Twojej okolicy? Dobrym rozwiązaniem będzie oparcie swojego wyboru na rekomendacjach Twoich bliskich. Jeżeli w Twoim otoczeniu, nikt nie korzystał z usług pośredników nieruchomości, możesz skorzystać z opinii klientów, którzy zdecydowali się podzielić swoimi doświadczeniami w Internecie.

Polecane artykuły