W Polsce wciąż istnieje stereotyp, że najlepszym rozwiązaniem jest kupienie własnego mieszkania. Właśnie dlatego najem okazjonalny oraz zwykły to rozwiązania, które dopiero zyskują na popularności. Nie każdy właściciel lokalu chce wynajmować swoje mieszkanie obcym osobom, niektórzy obawiają się nieprzewidywalnych konsekwencji takiej decyzji. Musimy również brać pod uwagę treść ustawy o ochronie praw lokatorów, która jest zdecydowanie korzystniejsza dla najemcy niż właściciela. Przeczytaj, co warto wiedzieć o mniej popularnym rodzaju najmu.
Najem okazjonalny to szczególny sposób, w jaki możemy zagospodarować swoje nieużywane mieszkanie. Umowa najmu okazjonalnego posiada taką samą moc prawną, jak ta, którą sporządzamy w przypadku zwykłej umowy najmu. W jednym aspekcie jest jednak nieco bardziej sprzyjająca dla właścicieli — zdecydowanie łatwiej jest ściągnąć zaległości w opłatach oraz pożegnać się z najemcą, który sprawia problemy.
Osoba, która decyduje się podpisać umowę najmu okazjonalnego, musi złożyć oświadczenie najemcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji komorniczej w przypadki niepłacenia czynszu. Wszelkie formalności powinny być składane w postaci aktu notarialnego. Takie działanie skraca proces dochodzenia roszczeń o długotrwałe rozprawy sądowe.
Jednym z najważniejszych aspektów umowy najmu okazjonalnego jest oświadczenie o tym, że najemca dobrowolnie poddaje się egzekucji w przypadku zaległości na rzecz wynajmującego. Takie oświadczenie powinno mieć być złożone w formie aktu notarialnego, aby miało odpowiednią moc prawną. Konieczne jest wskazanie przez najemcę innego lokalu, do którego będzie mógł się przenieść, gdy zostanie owej egzekucji poddany. Umowa najmu okazjonalnego chroni tutaj przede wszystkim dobro właściciela, które trudno wyegzekwować w przypadku zwykłej umowy. W ostatniej pozycji najemca musi wskazać właściciela innego mieszkania, które zostało wpisane jako lokal rezerwowy w przypadku egzekucji lub zakończenia trwania umowy.
Na wynajmującym leży obowiązek złożenia umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego w terminie maksymalnie 14 dni od rozpoczęcia jej trwania. W przypadku wynajmujących, którzy swój zarobek opierają na działalności gospodarczej związanej z wynajmowaniem lokali, nie jest konieczne zgłoszenie najmu okazjonalnego.
Najemca może zażądać od wynajmującego, aby ten przedstawił mu potwierdzenie zgłoszenia do urzędu skarbowego. Wszystkie te warunki sprawiają, że zawarcie umowy najmu jest wiążące dla obu stron. W razie, gdyby któraś ze stron nie dopełniła swoich powinności, dokument staje się zwykłą umową najmu, która nie uprawnia do przyspieszonej egzekucji.
Zwykła umowa najmu jest zazwyczaj problematyczne dla właściciela nieruchomości, ponieważ prawo lokatorskie daje najemcom wiele korzyści. Utrudniona egzekucja sprawia, że trudno jest ją rozwiązać. Najem okazjonalny rządzi się nieco innymi prawami, więc właściciel nieruchomości nie powinien się niczego obawiać. W przypadku, gdy najemca zalega z opłatami lub sprawia problemy, można w każdej chwili rozwiązać umowę na korzyść wynajmującego.
Jeśli nie zostaną spełnione pewne warunki, właściciel mieszkania może wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego. Jednym z nich jest korzystanie z mieszkania w sposób nieprzeznaczony w umowie. Chodzi tu przede wszystkim o zakłócanie spokoju i problematyczne zachowanie. W takim przypadku właściciele nieruchomości mogą wydać żądanie opuszczenia lokalu przez najemcę. Inny powód do egzekucji to brak opłat przez trzy następujące po sobie terminy płatności. Wynajmujący może wówczas eksmitować najemcę lokalu, ale najpierw powinien złożyć oświadczenie o planowanym wypowiedzeniu w formie pisemnej.
Najemca nie może również podnajmować przestrzeni, która została mu powierzona zgodnie z umową najmu okazjonalnego. Należy również dostarczyć oświadczenie, gdy najemca utracił możliwość zamieszkania w lokalu zastępczym, do którego miałby się przeprowadzić przy rozwiązaniu umowy.
Aby najem okazjonalny mógł przynieść zyski, powinniśmy mieć na uwadze, że będziemy musieli znaleźć najemcę, który złoży oświadczenie o tym, że będzie się miał gdzie przeprowadzić w przypadku utraty obecnego lokum. Jeśli jednak zadbamy o atrakcyjność mieszkania oraz weźmiemy pod uwagę długofalowe zarządzanie, będziemy mogli nastawić się na realne, wysokie zyski.
Najem okazjonalny stanowi jedynie 5% całkowitego wynajmu mieszkań. Wiele osób jest przekonanych, że treść ustawy o ochronie praw lokatorów również w tym przypadku działa jedynie na korzyść najemcy. Zakończeniu trwania umowy najmu sprzyjają jednak warunki, do przestrzegania których obliguje się osoba zainteresowana mieszkaniem. Rozwiązanie wymaga oświadczenia właściciela o planowanym zakończeniu umowy. Najemca powinien opuścić lokal w terminie wskazanym w żądaniu wynajmującego.
Wiele osób boi się również kosztów związanych z przygotowaniem aktu notarialnego, który jest niezbędny do tego, aby umowa miała moc prawną. Procedury sporządzania takiej umowy najmu lokali są skomplikowane i czasochłonne, przez co wielu właścicieli rezygnuje z działalności w zakresie wynajmowania lokali. Zgłaszając umowę najmu do urzędu, powinniśmy mieć świadomość, że najemca może nas poprosić o potwierdzenie.
W przypadku osób wynajmujących tylko właściciele, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, dzięki której wynajmują lokale długoterminowo, mogą prowadzić biznes związanym z najmem okazjonalnym. Możliwe jest wynajmowanie jedynie lokali mieszkalnych, aby zawrzeć umowę najmu okazjonalnego. Sama umowa najmu okazjonalnego jest dokumentem, który jest ważny dopiero po spełnieniu wszystkich warunków przez najemcę pod rygorem nieważności.
Zyskaj wiedzę na temat obrotu i inwestowania w nieruchomości. Zero spamu. Konkretne informacje prosto na Twoją skrzynkę.