Jak sprzedać nieruchomość? To warto wiedzieć!

Rynek nieruchomości w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Równie szybko zmieniają się przepisy podatkowe oraz przepisy związane z ze sprzedażą domów i mieszkań. Dodatkowo konkurencja jest spora. Aby dobrze sprzedać swoją nieruchomość,trzeba wykonać sporo pracy. Jeżeli zatem mierzysz się z zamiarem sprzedaży nieruchomości i nie wiesz, jak to zrobić, ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawiamy w nim kilka faktów, o których musisz koniecznie wiedzieć przed wystawieniem swojej własności na sprzedaż na rynku nieruchomości.

Samodzielna sprzedaż nieruchomości — o czym pamiętać?

Sprzedaż nieruchomości dla niedoświadczonych właścicieli domów i mieszkań może wydawać się dość skomplikowanym i czasochłonnym zajęciem. Dlatego duża część osób decyduje się na pomoc biura nieruchomości, które w kompleksowy sposób zajmą się przygotowaniem wszelkich formalności związanych ze sprzedażą domu lub mieszkania.

Możecie spróbować sprzedać nieruchomość na własną rękę. Niestety nie ma drogi na skróty i jeżeli zależy Wam na uzyskaniu korzystnej oferty od osóbzainteresowanych, będziecie musieli wykonać taką samą pracę, jak profesjonalne agencje zajmujące się sprzedażą nieruchomości.

jak-sprzedac-nieruchomosc-para

Od czego zatem zacząć? Poniżej przedstawiamy Wam kilka kroków, kluczowych do dobrego przygotowania oferty sprzedaży nieruchomości. Zanim jednak do nich przejdziemy, musimy na samym początku odpowiedzieć sobie na pytanie, ile czasu chcecie przeznaczyć na sprzedaż mieszkania lub domu? Odpowiedź ta będzie miała znaczenie przy podejmowaniu dalszych decyzji związanych ze sprzedażą między innymi na kwotę, za jaką możecie wystawić nieruchomość.

Plan sprzedaży nieruchomości

Żadna sprzedaż nieruchomości nie może się odbyć bez wcześniejszego przygotowania planu działania. Dzięki niemu będziecie w stanie kontrolować sytuację i w każdym momencie będziecie wiedzieć, w którym miejscu jesteście i co następnie należy zrobić. Poniżej udostępniamy Wam listę kroków, które należy wprowadzić do Waszego szczegółowego planu działania:

1) Podjęcie decyzji o sprzedaży — wydawałoby się rzeczą oczywistą, jednak, jeżeli istnieją współwłaściciele, należy przedyskutować z nimi kwestię sprzedaży oraz określić czas, w którym chcecie sfinalizować transakcję.

2) Kompletowanie dokumentów. To dość żmudny proces, jednak bez niego nie ma możliwości, aby sprzedać mieszkanie.

3) Wycena nieruchomości.

4) Przygotowanie mieszkania na sprzedaż. W tym miejscu warto podkreślić, że lekkie naprawy i odmalowanie mieszkania mogą znacznie wpłynąć na jego wartość rynkową oraz szybkość znalezienia potencjalnych nabywców. Warto zatem zadbać o stan techniczny i wizualny Waszej nieruchomości.

5) Stworzenie oferty sprzedaży.

6) Prezentacja mieszkania zainteresowanym osobom.

7) Negocjowanie warunków sprzedaży oraz podpisanie umowy.

8) Przekazanie nieruchomości nabywcy.

Dokumenty konieczne przy sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż mieszkania nie może się odbyć bez wcześniejszego przygotowania niezbędnych dokumentów potwierdzających stan prawny nieruchomości. Przede wszystkim do podpisania umowy sprzedaży mieszkania konieczne będzie posiadanie odpisu z księgi wieczystej. Niezbędnym dokumentem jest także akt notarialny poświadczający prawo własności do mieszkania lub domu.

jak-sprzedac-nieruchomosc-baner

Dodatkowo dom lub mieszkanie będzie można zbyć po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego brak zaległości w opłatach za czynsz oraz zaświadczenie o braku zameldowania w nieruchomości. Do podpisania umowy sprzedaży u notariusza będzie konieczne wylegitymowanie się ważnym dokumentem tożsamości.

Wycena nieruchomości na sprzedaż

Przed wystawieniem ogłoszenia o sprzedaży lokalu konieczne będzie określenie jego ceny. Jak wycenić wartość mieszkania lub domu? Przede wszystkim warto zacząć od porównania innych ofert w podobnej lokalizacji i o podobnym metrażu. Warto też pamiętać, że mieszkanie w centrum miasta zawsze będzie droższe od tego na peryferiach.

Do oceny realnej wartości, jaką ma dom lub mieszkanie, można również skorzystać z usług rzeczoznawcy lub zwrócić się do pośrednika obrotu nieruchomościami, który oszacuje cenę na podstawie kalkulatora wycen nieruchomości.

Ogłoszenie sprzedaży mieszkania

Z punktu widzenia potencjalnego nabywcy lokalu najważniejsze będzie odpowiednie przedstawienie oferty. Opis sprzedawanego domu lub mieszkania powinien zawierać informacje dotyczące jego stanu technicznego, ceny oraz sposobu kontaktu.

Jeżeli chcesz przykuć uwagę kupującego, możesz skorzystać z usług copywritera, który w sposób nieszablonowy opisze ofertę. Nie zapomnij także o zrobieniu dobrej jakości zdjęć wnętrz, które przekonają kupujących do nabycia właśnie Twojego domu lub mieszkania.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Kredyt hipoteczny nie stanowi przeszkody w procesie sprzedaży mieszkania lub domu. Należy jednak pamiętać, że nieruchomość sprzedawana przed upływem 5 lat od momentu jej nabycia, będzie obciążona podatkiem w wysokości 19%. Jednak i w takim przypadku można skorzystać z ulgi podatkowej, pod warunkiem, że środki ze sprzedaży przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe.

Polecane artykuły