Jak sprzedać dom z kredytem hipotecznym? Poradnik

Sprzedaż nieruchomości z kredytem hipotecznym jest jak najbardziej możliwa. Aby jej dokonać, należy w pierwszej kolejności wybrać się do banku po niezbędne dokumenty. Zanim rozpoczniemy transakcję, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy jest ona dla nas opłacalna. Czy warto zatem przeprowadzać sprzedaż mieszkania kupionego na kredyt? Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Kiedy dokonać sprzedaży nieruchomości z kredytem hipotecznym?

Sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym dokonuje się z wielu różnych powodów. Jednym z nich może być kupno mieszkania w innej lokalizacji lub przeprowadzka do innego miasta. W niektórych przypadkach potrzebne jest większe mieszkanie, np. z powodu powiększenia rodziny. Sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką nie jest jednak zupełnie bezproblemowa. Wiąże się z nią wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego, aby uzyskać zgodę banku na wykreślenie z hipoteki.

jak sprzedać dom z kredytem hipotecznym

Dodatkowym kosztem może okazać się podatek od nieruchomości, który obowiązuje w momencie, gdy mieszkanie nie ma jeszcze pięciu lat. Decydując się na sprzedaż mieszkania z kredytem, musimy obliczyć czy jest to dla nas opłacalne. Jeżeli zyski z nieruchomości okażą się większe niż poniesione z tego tytułu koszty, wówczas warto zaczynać cały proces.

Jakie zgody należy zdobyć, aby sprzedać mieszkanie z kredytem?

Jak zatem wygląda sprzedaż mieszkania? Proces zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości to przede wszystkim przeniesienie własności na inną osobę. Taki dokument powinien mieć formę aktu notarialnego. Jednym z niezbędnych dokumentów jest zgoda banku na wykreślenie z hipoteki obecnych właścicieli, którzy wzięli kredyt na mieszkanie. Jest to bardzo istotny aspekt dla kupującego, ponieważ nieruchomość nie powinna być obciążona żadnymi zobowiązaniami. Taka zgoda jest ważna przez 30 dni i dokładnie w tym okresie powinniśmy dokonać wszelkich formalności.

Sprzedaż mieszkania z kredytem w kilku krokach:

- wizyta w banku i wyciągnięcie zaświadczenia o wysokości salda kredytu i zadłużenia

- znalezienie kupca

- pozyskanie promesy, która upoważnia do wykreślenia z księgi wieczystej nieruchomości po spłacie kredytu

- podpisanie w formie aktu notarialnego przeniesienia własności

- spłata zobowiązania hipotecznego (można to zrobić z gotówki, która sprzedający otrzyma od kupującego)

- zdobycie listu mazalnego, który upoważnia do wykreślenia z księgi wieczystej po uregulowaniu zadłużenia i wpisanie nowego właściciela.

Czy kredyt hipoteczny przeszkadza w sprzedaży nieruchomości? Jak wygląda sytuacja z obcą walutą?

Nieruchomość kupiona przez zaciągnięcie kredytu hipotecznego powinna być również ubezpieczona. Możliwe będzie wówczas przepisanie polisy lub rozwiązanie umowy ubezpieczeniowej. W drugim przypadku ubezpieczający otrzymuje zwrot nadpłaconych środków.

Przy zamiarze sprzedaży nieruchomości z kredytem w walucie obcej możemy napotkać się z problemami. Wartość ta będzie przeliczona zgodnie z obecnym kursem danej waluty i zostanie uwzględniona w wysokości zadłużenia. Oznacza to w praktyce, że rzeczywista wartość nieruchomości może być niższa niż jej cena. Taki kredyt również wymaga od sprzedającego spłaty zobowiązania. Wszystkie kwoty zależą od różnicy kursu walutowego, która będzie miała wpływ na to, ile sprzedający dołoży z własnej kieszeni.

Procedura sprzedaży mieszkania i koszty

Sprzedaż domu lub mieszkania w kredycie hipotecznym odbywa się poprzez przeniesienie własności na nowego właściciela nieruchomości. W takiej sytuacji sprzedający musi ponieść koszty wizyty u notariusza, który sporządzi stosowne akty. Tak samo będzie ze wpisem w księdze wieczystej — wszelkie zmiany muszą być uregulowane przez dotychczasowego właściciela.

rozmowa w banku

Osoba, która kupuje nieruchomość, jest zobowiązana do opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Na sprzedającym natomiast będzie spoczywał podatek dochodowy w niektórych przypadkach. Jednym z nich jest mieszkanie, które jest sprzedawane przed upływem pięciu lat od zakupu. Zwolnienie z podatku występuje, gdy pieniądze ze sprzedaży mieszkania zostają przeznaczone na własne cele mieszkaniowe.

W szczególnych wypadkach strony mogą podzielić się kosztami notarialnymi. Są one zależne przede wszystkim od ceny nieruchomości, która znajduje się na umowie pomiędzy kupującym a sprzedającym. Mimo wszystko cena za usługi notarialne nie jest wygórowana.

Na co zwrócić szczególną uwagę sprzedając mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Bardzo istotnym elementem jest powiadomienie banku o tym, że chcemy sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym. Bank wystawi wówczas zaświadczenie o aktualnym saldzie zadłużenia, co pozwoli określić cenę mieszkania. W placówce powinniśmy również otrzymać promesę, która zagwarantuje nam wykreślenie w księdze wieczystej nieruchomości. Jest ona ważna 30 dni, a bank po spłacie kredytu wyda zgodę ostateczną. Wszelkie zobowiązania z tytułu kredytu hipotecznego są widoczne w księdze wieczystej, dlatego nie warto ukrywać ich przed kupującym.

Polecane artykuły