Jak sprzedać dom lub mieszkanie – przewodnik

biały dom na sprzedaż
Źródło: Ralph (Ravi) Kayden

Chcesz sprzedać swój dom lub mieszkanie? Sprzedaż domu może być zniechęcającym i skomplikowanym zadaniem, ale przy odpowiedniej wiedzy i wskazówkach nie musi tak być. Ten kompleksowy przewodnik zawiera wszystkie niezbędne informacje na temat sprzedaży domu lub mieszkania. Od zrozumienia lokalnych podatków od nieruchomości po znalezienie doświadczonego pośrednika w obrocie nieruchomościami i przygotowanie się do inspekcji. Ten przewodnik obejmuje wszystko, co musisz wiedzieć, aby skutecznie sprzedać swój dom lub mieszkanie. Dzięki naszym poradom dowiesz się jak przejść przez proces wystawiania nieruchomości na sprzedaż, skutecznie ją reklamować i zapewnić sobie najlepszą możliwą ofertę. Zapewnimy, że będziesz dobrze przygotowany na każdy krok sprzedaży domu. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak szybko i łatwo sprzedać dom lub mieszkanie, czytaj dalej!

Krok 1: Co wziąć pod uwagę przed sprzedażą domu lub mieszkania?

Zanim zaczniesz szukać kupca lub szukać usług agenta, musisz najpierw ocenić sytuację finansową swojej nieruchomości i uporządkować dom. Aby zapewnić płynny proces sprzedaży domu, sugerujemy rozpoczęcie od kilku podstawowych zadań.

Sprawdź wartość swojego domu, oblicz kapitał własny i oszacuj wartość netto

Sprzedając dom lub mieszkanie, ważne jest, aby znać wartość swojego domu i kapitał własny. Pomoże to ustalić jaki może być Twój dochód netto ze sprzedaży. 

Aby uzyskać dokładną wycenę możesz skorzystać z 3 opcji: 

 • Wycena wg portali nieruchomości - sprawdź wartość domów, które są na sprzedaż w okolicy oraz mają podobną charakterystykę co Twój dom. Do tego możesz posłużyć się wyszukiwarką ofert otodom.pl lub nieruchomosci-online.pl. 
 • Wycena rzeczoznawcy - możesz wynająć rzeczoznawcę za ok. 400-600 zł, który sporządzi dla Ciebie wycenę uwzględniając ceny ofertowe i transakcyjne. Wycena będzie bardziej rzetelna, ale też bardziej kosztowna.
 • Wycena automatyczna - możesz również skorzystać z automatycznych systemów wyceny, które sprawdzą dla Ciebie ceny ofertowe i transakcyjne. W RCS oferujemy klientom w pełni automatyczną i bezpłatną wycenę mieszkania lub domu z obszernym raportem. Wycena będzie bardziej dokładna, czas oczekiwania o wiele krótszy niż przy wycenie rzeczoznawcy, a przy tym oszczędzisz pieniądze.

Obliczenie aktualnego kapitału własnego wymaga zrozumienia jaki dług lub zastawy pozostają na nieruchomości. Znając cenę domu i wszystkie zobowiązania możesz wykonać oszacowanie wartości netto odejmując wszelkie koszty zamknięcia od całkowitej kwoty otrzymanej ze sprzedaży. Dla przykładu, skorzystałeś z wyceny automatycznej i nieruchomość w Twojej lokalizacji i określonej charakterystyce została wyceniona na 1 mln zł. Do spłaty kredytu hipotecznego pozostało Ci 800 tys. zł. Zatem Twój majątek netto po sprzedaży domu wyniesie 200 tys. zł (1 mln - 800 tys. zł).

Rozpocznij proces pakowania i porządkowania mieszkania

kartony pakowanie nieruchomości
Źródło: Michal Balog

Pakowanie? Już?! Zaufaj nam, kiedy mówimy, że nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć pakować rzeczy, których nie będziesz potrzebować. Przeprowadzka zawsze trwa dłużej, niż myślisz, a i tak będziesz musiał uporządkować bałagan na pokazy.

Ten proces może być zniechęcający, ale przy odrobinie planowania i organizacji nie musi być stresujący. 

Zacznij od sporządzenia listy przedmiotów, które chcesz zachować, oraz tych, które należy wyrzucić lub podarować. Przeglądając swoje rzeczy, zwróć uwagę na wszelkie przedmioty, które mogą wymagać szczególnej uwagi podczas pakowania, takie jak delikatne pamiątki lub dzieła sztuki. Ważne jest również, aby zdecydować, ile pomocy będziesz potrzebować do wykonania zadania. 

Zatrudnienie ekipy do przeprowadzki pozwoli zaoszczędzić czas i energię na dłuższą metę. 

Na koniec upewnij się, że wszystkie twoje pudełka są oznakowane, aby późniejsze rozpakowanie ich nie spowodowało zamieszania!

Jeśli nie masz wystarczającej ilości wolnego miejsca w domu, zawsze możesz wynająć klimatyzowany magazyn, aby uzyskać dodatkową przestrzeń podczas home stagingu domu. To jest również dobry moment na wynajęcie śmietnika jeśli masz dużo starych mebli lub nagromadzonych śmieci do wyrzucenia.

Krok 2: Znajdź najlepszego lokalnego agenta nieruchomości

Użyj platformy dopasowującej agentów, aby uzyskać najlepsze wyniki

Jeśli poszukujesz najlepszego lokalnego agenta nieruchomości, korzystanie z platformy dopasowującej agentów takiej jak Remagly może być kluczowe dla uzyskania najlepszych wyników. Platformy te łączą potencjalnych klientów z właściwymi agentami, uwzględniając ich potrzeby i preferencje. W ten sposób możesz być pewny, że zostaniesz połączony z agentem, który ma odpowiednie doświadczenie i znajomość lokalnego rynku nieruchomości, aby pomóc Ci w osiągnięciu Twoich celów. Aby skorzystać z tej platformy, wystarczy wypełnić krótki formularz, opisujący Twoje potrzeby i preferencje, a następnie czekać na zestawienie najlepiej dopasowanych agentów. Taki sposób pozwala oszczędzić czas i wysiłek potrzebny do samodzielnego poszukiwania odpowiedniego agenta, dając Ci pewność, że znajdziesz najlepszego dla swoich potrzeb.

Przeprowadź wywiad z wieloma kandydatami, którzy znają rynek mieszkaniowy

Po znalezieniu kilku agentów, którzy odpowiadają Twoim potrzebom, czas rozpocząć z nimi rozmowy kwalifikacyjne. Może to pomóc zawęzić listę potencjalnych specjalistów od nieruchomości i zapewnić najlepszą możliwą obsługę. Podczas rozmowy zapytaj każdego agenta o jego doświadczenie w sprzedaży domów i mieszkań, znajomość lokalnego rynku mieszkaniowego i strategie negocjowania dobrej ceny. Dodatkowo zapytaj o ich sieć kontaktów w okolicy, aby mieć pewność, że współpracujesz z agentem, który potrafi znaleźć odpowiedniego kupca domu lub mieszkania. Mając na uwadze te wskazówki, możesz łatwo znaleźć najlepszego agenta nieruchomości dla swoich potrzeb!

Poszukaj agenta z odpowiednim doświadczeniem w sprzedaży domów i mieszkań

klient szukający agenta nieruchomości

Kiedy szukasz agentów nieruchomości, szukaj tych, którzy mają doświadczenie w sprzedaży domów i mieszkań. Jest to ważne, ponieważ w niektórych dzielnicach mogą obowiązywać określone ograniczenia dotyczące stref lub przepisy, z którymi doświadczony agent będzie zaznajomiony. 

Dodatkowo, lokalne warunki rynkowe ciągle się zmieniają, a posiadanie specjalisty od nieruchomości, który jest na bieżąco z najnowszymi trendami, może być bardzo pomocne. Poszukaj także agentów, którzy znają się na całym procesie kupna i sprzedaży domów, od negocjowania umów po przygotowanie dokumentów końcowych. Mając po swojej stronie odpowiedniego agenta, możesz mieć pewność, że wszystko przebiegnie sprawnie!

Wybór odpowiedniego agenta nieruchomości do swoich potrzeb to bardzo ważna decyzja. Poświęć trochę czasu na rozważenie wszystkich czynników przed dokonaniem ostatecznego wyboru, w tym doświadczenia, stylu komunikacji i wszelkich dodatkowych usług, które mogą świadczyć. 

Chcesz mieć pewność, że wybierasz kogoś, kto rozumie Twoje potrzeby i cele oraz może skutecznie dostarczać wyniki. 

Możesz również skorzystać z pomocy RCS Nieruchomości, aby znaleźć najlepszą ofertę sprzedaży na Twoją nieruchomości. Jesteśmy renomowaną agencją z wieloletnim doświadczeniem w branży nieruchomości i oferujemy wysokiej jakości usługi dla swoich klientów. Nasz zespół agentów jest dobrze poinformowany o lokalnym rynku nieruchomości i gotowy pomóc Ci w osiągnięciu Twoich celów. Aby skorzystać z naszych usług, wystarczy skontaktować się z nimi poprzez formularz kontaktowy.

Podpisz umowę z agentem nieruchomości

Po znalezieniu idealnego agenta nieruchomości czas na podpisanie umowy o wystawianie nieruchomości na sprzedaż. Ten dokument określa warunki współpracy i jasno określa oczekiwania obu stron. Powinien zawierać szczegółowe informacje na temat stawek prowizji, strategii marketingowych i innych usług świadczonych przez agenta. Przeczytaj uważnie umowę i nie wahaj się zadawać pytań, jeśli coś wydaje się niejasne. 

Na koniec należy pamiętać, że znalezienie świetnego agenta nieruchomości jest istotną częścią procesu sprzedaży domu. Poświęć trochę czasu na zbadanie i przeprowadzenie wywiadu z potencjalnymi agentami i upewnij się, że rozumiesz wszystkie szczegóły ich umowy przed podpisaniem. Po podpisaniu umowy możesz mieć pewność, że Twój agent nieruchomości będzie rzetelnie pracował, aby pomóc Ci sprzedać dom lub mieszkanie w najlepszej możliwej cenie.

Jesteś w pośpiechu? Poproś o ofertę gotówkową

Jeśli chcesz szybko sprzedać swoją nieruchomość, jedną z opcji do rozważenia jest oferta gotówkowa. Może to być świetne rozwiązanie, jeśli potrzebujesz szybko pieniędzy i nie masz czasu na długi proces poszukiwania agenta, wystawiania domu i oczekiwania na oferty od potencjalnych nabywców.

Prosząc o ofertę gotówkową, upewnij się, że dobrze rozpoznałeś i znalazłeś renomowaną firmę z doświadczeniem w handlu nieruchomościami. Sprawdź opinie, poproś o referencje i przeczytaj uważnie umowę przed wyrażeniem zgody na jakąkolwiek ofertę.

Czy warto sprzedać dom samemu?

W niektórych przypadkach sprzedaż domu może być możliwa bez pomocy agenta. Ta opcja może zaoszczędzić pieniądze na opłatach prowizyjnych, ale wymaga dużo czasu i wysiłku. Musisz przeprowadzić badanie rynku, prowadzić negocjacje z kupującymi i zajmować się papierkową robotą, taką jak umowy i dokumenty końcowe.

Należy pamiętać, że samodzielna sprzedaż domu może być ryzykowna, ponieważ nie będziesz mieć wiedzy i doświadczenia agenta nieruchomości. Jeśli zdecydujesz się pójść tą drogą, upewnij się, że dobrze znasz swój rynek. Możesz również skontaktować się z innymi właścicielami domów, którzy z powodzeniem sprzedali swoje domy na własną rękę, aby uzyskać poradę.

Krok 3: Ustal cenę za dom

Ustalając cenę swojego domu, ważne jest, aby wziąć pod uwagę takie czynniki, jak aktualna wartość rynkowa podobnych domów i mieszkań oraz stan Twojej nieruchomości. Po ustaleniu szacunkowego zakresu cen skonsultuj się ze swoim agentem nieruchomości, aby zaproponować konkurencyjną cenę oferty, która przyciągnie potencjalnych nabywców. Możesz do tego skorzystać z naszego darmowego rozwiązania - darmowa wycena nieruchomości.

Zamów inspekcję domu

Przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż warto zamówić inspekcję domu. Inspektorzy domów używają specjalistycznego sprzętu do wyszukiwania potencjalnych problemów, takich jak uszkodzenia strukturalne, problemy hydrauliczne i usterki elektryczne, które mogą nie być widoczne gołym okiem. Posiadanie profesjonalnej inspekcji domu może pomóc w dokonaniu niezbędnych napraw przed wprowadzeniem domu na rynek, a także może dostarczyć cennych informacji kupującym o stanie domu.

Przejrzyj porównawczą analizę rynku swojego agenta

Kiedy będziesz już prawie gotowy do wystawienia swojego domu na sprzedaż, Twój agent powinien dostarczyć Ci porównawczą analizę rynku. Ten dokument zawiera przegląd aktualnego rynku nieruchomości i pokazuje inne podobne domy obecnie wystawione lub niedawno sprzedane. Oprócz pomocy w określeniu konkurencyjnej ceny oferty, informacje te mogą również dostarczyć cennych informacji na temat lokalnego rynku nieruchomości i pomóc w podjęciu decyzji, kiedy jest najlepszy czas na wystawienie domu.

Uwzględnij „sztukę” i naukę przy wycenie wartości nieruchomości

Określenie wartości domu to zarówno „sztuka” i nauka. Oprócz uwzględnienia czynników, takich jak trendy rynkowe, należy również wziąć pod uwagę inne subiektywne czynniki, takie jak atrakcyjność nieruchomości i emocjonalny związek potencjalnych nabywców z domem. Ustalając cenę za dom, należy wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki, aby uzyskać najlepszą możliwą wartość dla swojej nieruchomości.

Właściwe badanie rynku będzie niezbędne, aby upewnić się, że nie zawyżasz ani nie zaniżasz ceny swojego domu. W przypadku unikatowych domów lub tych z mało popularnych lokalizacji warto jest uzyskać wycenę od profesjonalnego rzeczoznawcy majątkowego.

Odrobienie pracy domowej z góry może pomóc w uzyskaniu najlepszej ceny za nieruchomość bez opóźnień i kosztownych negocjacji.

Weź pod uwagę odpowiednie ustawienie filtrów cen online

Na dzisiejszym zaawansowanym technologicznie rynku nieruchomości potencjalni nabywcy często szukają domów w Internecie — oznacza to, że ustalenie właściwej ceny jest jeszcze ważniejsze. Wiele witryn wyszukiwania domów używa systemów filtrowania do zawężania ofert według ceny, więc jeśli Twoja oferta jest ustawiona zbyt wysoko, może nie pojawiać się w odpowiednich wynikach wyszukiwania. Ważne jest, aby znaleźć złoty środek między zbyt niską, a zbyt wysoką ceną, aby dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców.

Kiedy kupujący ustalają swój budżet na wyszukiwanie domu online, robią to najczęściej w okrągłych liczbach — na przykład od 300 000 do 400 000 PLN. Jeśli więc wystawisz swój dom za 299 999 PLN, tracisz kupujących, którzy szukają domów powyżej 300 000 PLN. 

Krok 4: Przygotuj swój dom do wystawienia na sprzedaż

Po ustaleniu właściwej ceny ofertowej dla swojego domu nadszedł czas, aby przygotować go do wystawienia. Poświęć trochę czasu na dokonanie niezbędnych napraw, odświeżenie wnętrza i zewnętrznej części swojej nieruchomości. Zastanów się nad zrobieniem profesjonalnych zdjęć, aby pokazać jego najlepsze cechy — jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz spacery wirtualne lub dni otwarte.

Wykonaj zalecane naprawy, ale unikaj niepotrzebnych ulepszeń

Przygotowując dom do sprzedaży, ważne jest, aby dokonać wszelkich niezbędnych napraw. Zainwestuj w drobne poprawki, takie jak odświeżenie ścian lub nowe dodatki, które pomogą nieruchomości wyglądać jak najlepiej. Unikaj jednak poważnych renowacji, które mogłyby przekroczyć Twój budżet i zapewnić niewielki zwrot z inwestycji.

Posprzątaj pokoje w swoim domu

Kiedy nadejdzie czas, aby pokazać swój dom, postaraj się stworzyć przestronne, wolne od bałaganu otoczenie. Zacznij od pozbycia się wszelkich przedmiotów osobistych, takich jak zdjęcia rodzinne lub pamiątki, i posprzątaj każdy pokój. Może to pomóc potencjalnym nabywcom lepiej zwizualizować sobie życie w tej przestrzeni i ułatwić im skupienie się na najlepszych cechach nieruchomości.

Rozważ ocenę przed wystawieniem na sprzedaż

Innym sposobem na maksymalne wykorzystanie sprzedaży domu jest uzyskanie oceny przed wystawieniem na sprzedaż. Może to dać dokładne wyobrażenie o tym, ile wart jest Twój dom, i pomóc w ustaleniu właściwej ceny wywoławczej. Może również zapewnić potencjalnym nabywcom spokój ducha i przyspieszyć proces negocjacji.

Wykonaj gruntowne czyszczenie

Przed wprowadzeniem domu na rynek dokładnie wyczyść każdy pokój, aby upewnić się, że wygląda jak najlepiej. Później będziesz również chciał wykonywać lżejsze sprzątanie przed jakimikolwiek pokazem lub “otwartym domem”. 

Popraw atrakcyjność części zewnętrznych domu

Zewnętrzna część domu jest pierwszą rzeczą, którą zobaczą potencjalni nabywcy — więc upewnij się, że wygląda jak najlepiej. Zacznij od upiększenia krajobrazu świeżą warstwą ściółki i przycinania każdy przerośnięte drzewa lub krzewy. Możesz także dodać drobne akcenty, takie jak rośliny doniczkowe, oświetlenie zewnętrzne i nową warstwę farby, aby zwiększyć atrakcyjność nieruchomości.

Zaaranżuj swój dom, aby stworzyć ciepłą i zachęcającą przestrzeń

home staging mieszkania, salon
Źródło: Sidekix Media

Home staging może mieć ogromne znaczenie przy sprzedaży domu. Obejmuje to  odpowiednie rozmieszczenie mebli i przygotowanie wystroju w sposób, który tworzy zachęcającą atmosferę wewnątrz nieruchomości. Celem jest podkreślenie jego najlepszych cech i danie potencjalnym nabywcom wyobrażenia jak mogą wykorzystać każdą przestrzeń.

Wprowadź naturalne światło

Naturalne światło może stworzyć zachęcającą atmosferę i sprawić, że przestrzeń będzie wyglądać na większą — dlatego ważne jest, aby zmaksymalizować ilość naturalnego światła wpadającego do domu. Aby to zrobić, możesz zastąpić ciężkie zasłony przezroczystymi, powiesić lustra na ścianach naprzeciwko okien i zdjąć rzeczy z parapetów.

Zrób wysokiej jakości zdjęcia nieruchomości do ogłoszenia

Wysokiej jakości zdjęcia są niezbędne przy prezentacji oferty nieruchomości. Kiedy będziesz gotowy do wystawienia swojego domu, zatrudnij profesjonalnego fotografa, aby zrobił zdjęcia całego domu. Pomoże to uchwycić nieruchomość w najlepszym świetle i przyciągnąć potencjalnych nabywców online.

Zrób wirtualny spacer swojego domu

W dzisiejszej erze cyfrowej potencjalni nabywcy mogą chcieć przyjrzeć się bliżej Twojemu domowi bez fizycznego przebywania w nim. Space wirtualny może im w tym pomóc, a także ułatwić porównanie Twojej nieruchomości z innymi w okolicy. Możesz stworzyć go samodzielnie lub zatrudnić profesjonalną firmę, która pomoże Ci osiągnąć najlepsze rezultaty. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego sprzętu możesz skorzystać z naszej usługi spacerów wirtualnych za darmo.

Krok 5: Wypromuj swój dom, aby przyciągnąć ofertę

Po podjęciu wszystkich niezbędnych kroków w celu przygotowania domu do sprzedaży nadszedł czas, aby wystawić i wypromować ofertę. 

Następnie możesz zacząć planować dni otwarte i pokazy dla potencjalnych nabywców. W tym czasie pamiętaj, aby podkreślić cechy swojego domu i podkreślić wszelkie ulepszenia, które wprowadziłeś. Pomoże to zrobić świetne pierwsze wrażenie i może doprowadzić do otrzymania oferty.

Wreszcie, powinieneś również rozważyć współpracę z agentem kupującego. Pomoże Ci to znaleźć odpowiednich nabywców i upewnić się, że Twój dom zostanie sprzedany za najlepszą możliwą cenę.

Wypromuj dom online i offline

W dzisiejszej erze cyfrowej promowanie domu w Internecie jest niezbędne. Opublikuj ofertę nieruchomości na stronach internetowych. Możesz także skorzystać z platform mediów społecznościowych, takich jak Facebook i Instagram, aby zaprezentować cechy swojego domu i przyciągnąć potencjalnych nabywców.

Jednocześnie powinieneś rozważyć wykorzystanie strategii marketingowych offline. Umieść znaki na podwórku, roznieś ulotki w okolicy lub wystaw baner na balkonie, aby przyciągnąć uwagę. Warto również poinformować o tym znajomych i rodzinę, ponieważ mogą oni znać potencjalnych nabywców, którzy są zainteresowani przeprowadzką do.

Bądź elastyczny i przygotowany do pokazów

Gdy słowo się rozejdzie i ludzie zaczną wyrażać zainteresowanie Twoją nieruchomością, powinieneś być gotowy na pokazy. Upewnij się, że Twój dom jest czysty i schludny, gdy potencjalni nabywcy przyjdą go obejrzeć. Zapewnij potencjalnym nabywcom wszelkie istotne dokumenty, których mogą potrzebować.

Użyj poniższej listy kontrolnej, aby przygotować się do pokazów nieruchomości

Przygotowując się do pokazów skorzystaj z listy kontrolnej, aby upewnić się, że wszystko jest gotowe. Pomoże to zapewnić, że Twój dom będzie wyglądał najlepiej, gdy potencjalni nabywcy przyjadą na oglądanie.

Wykonaj te proste kroki, aby jak najlepiej wypaść podczas wizyty:

 • Wrzuć brudne naczynia do zmywarki.
 • Wyrzuć wszelkie śmieci wokół domu.
 • Przetrzyj wszystkie powierzchnie od kurzu.
 • Przygotuj łóżka i puszyste poduszki, aby uzyskać przytulny wygląd.
 • Schowaj małe dywaniki.
 • Ukryj zabawki i kosze na śmieci, aby były poza zasięgiem wzroku.
 • Upewnij się, że pokrywy toalety są zamknięte.
 • Zamknij drzwi szafy, aby uzyskać schludny wygląd.

Przejrzyj swoje oferty i wybierz najlepszą

Po otrzymaniu ofert ważne jest, aby dokładnie je przejrzeć i wybrać najlepszą. Spójrz na czynniki, takie jak cena, nieprzewidziane wydatki, koszty zamknięcia i harmonogram proponowany przez każdego kupującego. Powinieneś również rozważyć współpracę z agentem nieruchomości, który pomoże ci przejść przez proces negocjacji.

Krok 6: Przejdź przez proces due dilligence nabywcy

Po zaakceptowaniu oferty rozpoczyna się okres due dillgence. Jest to okres, w którym nabywca wykonuje dogłębną analizę nieruchomości w celu wykonania wyceny. W tym czasie kupujący obejrzy nieruchomość i przejrzy wszelkie związane z nią dokumenty przed oficjalnym zamknięciem sprzedaży.

Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo kamieniom milowym.

Inspekcja domu

Kupujący przeprowadzi inspekcję domu przez rzeczoznawcę w celu oceny wszelkich wad lub problemów. 

Celem analizy due diligence jest:

 • identyfikacja i ocena ryzyka związanego z przyszłą inwestycją,
 • potwierdzenie specyfiki nieruchomości,
 • zwiększenie szans na powodzenie transakcji.

Jeśli inspektor znajdzie któryś z poniższych problemów w twojej nieruchomości, powinieneś przygotować się na trudne negocjacje:

 • zalania,
 • problemy strukturalne,
 • uszkodzenie dachu,
 • grzyby lub pleśń,
 • problemy z elektryką i instalacją wodno-kanalizacyjną,
 • owady lub szkodniki występujące w domu.

Upewnij się, że twój agent jest podczas inspekcji

Najlepiej, aby podczas wyceny był obecny agent nieruchomości. Może pomóc w odpowiedzi na wszelkie pojawiające się pytania.

Uporządkuj sprawy związane z tytułem prawnym

Przed zamknięciem sprzedaży musisz upewnić się, że tytuł prawny jest wolny od wad. Twój prawnik lub agent nieruchomości może ci pomóc w tym procesie.

Problemy, które mogą zostać odkryte podczas analizy tytułu prawnego obejmują:

 • niespłacone kredyty hipoteczne,
 • niezapłacone podatki od nieruchomości,
 • zameldowania na pobyt stały,
 • zastawy od kontrahentów lub innych wierzycieli,
 • służebności lub ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości.

Po zakończeniu wszystkich inspekcji możesz przejść do zamknięcia sprzedaży.

Krok 7: Zamknij sprzedaż i wyprowadź się

Podpisałeś wszystko. Spakowałeś wszystko. Teraz możesz się wyprowadzić i zamknąć sprzedaż. Proces zamykania zwykle wiąże się z dodatkowymi formalnościami i zadaniami. Po zakończeniu sprzedaż została oficjalnie zamknięta, a nieruchomość jest teraz własnością kupującego.

Zestawienie typowych opłat przy sprzedaży nieruchomości

Oto zestawienie typowych opłat spotykanych przy sprzedaży domu — i kto zazwyczaj płaci za co:

Pozycja kosztów

Typowy koszt lub procent sprzedaży

Kto zwykle za to płaci?

Przygotowanie i inscenizacja w domu

5000-6000 PLN

Sprzedający

Inspekcja przed wystawieniem na sprzedaż

400 - 600 PLN

Sprzedający

Prowizja agenta

2-5%

Sprzedający

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Zależne od typu rozliczenia

Sprzedający

Dodatkowe przeglądy na prośbę kupującego

400 - 600 PLN

Kupujący

Opłaty za uruchomienie kredytu

1%-3% kwoty pożyczki

Kupujący

Opłaty za wycenę

400 - 600 PLN

Kupujący

Podatek PCC

2%

Kupujący

Ubezpieczenie

Zależne od wartości nieruchomości

Kupujący

Odbierz środki ze sprzedaży domu

Po zakończeniu sprzedaży i podpisaniu wszystkich dokumentów otrzymasz środki ze sprzedaży domu. Zwykle odbywa się to za pomocą przelewu bankowego. Ważne jest, aby odpowiednio zadeklarować sprzedaż i upewnić się, że fundusze są odpowiednio rozliczone podczas składania podatków.

Ustal czy będziesz winien podatki od sprzedaży

kalkulator podatków księgowy
Źródło: StellrWeb

Poza podatkiem od czynności cywilno-prawnych (PCC), sprzedaż twojego domu może podlegać dodatkowemu opodatkowaniu. Podatki zależne są od osiągniętego zysku, czasu, który upłynął od daty zakupu czy dalszych celów wydatkowych. Ważne jest, aby skonsultować się z doradcą podatkowym lub księgowym, aby ustalić czy należy się podatek od sprzedaży i czy przestrzegasz odpowiednich przepisów podatkowych.

Przenieś media i usługi

Przygotowując się do wyprowadzki z domu, ważne jest, aby upewnić się, że wszystkie media zostały prawidłowo przeniesione na nowy adres. Obejmuje to energię elektryczną, gaz, wodę i usługi internetowe. Skontaktuj się z dostawcami mediów z dużym wyprzedzeniem przed przeprowadzką, aby upewnić się, że nie wystąpią żadne zakłócenia w świadczeniu usług podczas przejścia.

Zmień swój adres i przekaż pocztę

Po przeniesieniu mediów nadszedł czas na zmianę adresu i przekierowanie poczty. Można to zrobić online za pośrednictwem US Postal Service lub osobiście w lokalnym urzędzie pocztowym. Pamiętaj, aby zmienić adres z dużym wyprzedzeniem przed przeprowadzką, aby mieć pewność, że wszystkie ważne wiadomości będą dostarczane na nowy adres.

Zapewnij swoim kupującym wspaniałe wrażenia przy przeprowadzce

Na koniec ważne jest, aby przeprowadzka kupujących była jak najbardziej płynna i przyjemna. Może to obejmować posprzątanie domu, dokonywanie napraw i pozostawianie wszelkich pomocnych informacji lub instrukcji. Zapewnienie wspaniałego doświadczenia z przeprowadzki pozwoli upewnić się, że kupujący są zadowoleni z zakupu i pomoże utrzymać pozytywne relacje między Tobą a nowymi właścicielami domu.

Ostateczna lista kontrolna sprzedaży domu lub mieszkania

Użyj poniższej listy kontrolnej, aby upewnić się, że Twój dom jest gotowy do sprzedaży:

 • Opublikuj ogłoszenia nieruchomości na stronach internetowych i w social mediach
 • Wykorzystaj strategie marketingowe offline
 • Upewnij się, że Twój dom jest czysty i schludny, gdy potencjalni nabywcy przyjdą go obejrzeć
 • Dostarcz potencjalnym nabywcom wszelkie istotne dokumenty, których mogą potrzebować
 • Dokładnie przejrzyj otrzymane oferty biorąc pod uwagę cenę, nieprzewidziane wydatki, koszty zamknięcia, harmonogram itp.
 • Przejdź niezbędne kontrole nieruchomości
 • Zadbaj o niezbędne naprawy przed zamknięciem sprzedaży
 • Ustal datę wyprowadzki przed datą zamknięcia            
 • Przejrzyj rozliczenie po zamknięciu sprzedaży         
 • Potwierdź otrzymane ze sprzedaży środki
 • Zapłać podatek od sprzedaży nieruchomości (PCC)
 • Złóż deklarację podatkową po sprzedaży
 • Przenieś usługi i media pod nowy adres
 • Przekaż pocztę pod nowy adres
 • Zapewnij kupującym wspaniałe doświadczenie przy przeprowadzce 

Podsumowanie

Sprzedaż domu to ekscytujący kamień milowy. Jednak proces ten może być również przytłaczający jeśli nie wiesz od czego zacząć. Postępując zgodnie z tym przewodnikiem upewnisz się, że Twój dom jest gotowy do sprzedaży i zamkniesz sprzedaż z najlepszą ofertę dla Twojej rodziny. Przy odrobinie przygotowania i planowania wkrótce będziesz mógł się wyprowadzić i cieszyć nowym rozdziałem w życiu. Powodzenia!

Polecane artykuły