Jak kupić tanio mieszkanie? Porady dla poszukujących

Zakup mieszkania wiąże się z wydaniem kilkuset tysięcy złotych, w zależności od jego metrażu i lokalizacji. Jeżeli dysponujesz ograniczoną liczbą gotówki lub szukasz taniego mieszkania pod inwestycję, doradzimy Ci, jak możesz obniżyć koszty związane z zakupem. Przeczytaj o sprawdzonych metodach i wybierz tę, która najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Nowe mieszkanie — to warto wiedzieć!

Mieszkania z rynku wtórnego są z reguły droższe od tych z rynku pierwotnego. Wpływ na to ma z reguły ich stan. Mieszkania nowe w tak zwanym stanie deweloperskim wymagają dodatkowego nakładu finansowego na zrobienie generalnego remontu. Lokale, które były już zamieszkałe przez lokatorów, najczęściej nie wymagają dodatkowego wkładu. Jak zatem kupić mieszkanie, aby zaoszczędzić nieco pieniędzy?

Jedną z metod zakupu nieruchomości od dewelopera jest wybór lokalu na parterze. Najczęściej im niższa kondygnacja, tym wartości nieruchomości są niższe. Dzięki temu już na samym początku możemy zaoszczędzić kilka tys. zł.

para-rozpakowujaca-kartony

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku mieszkań na poddaszu. Ze względu na liczne skosy i nierówną powierzchnię użytkową, cena za 1 m kw będzie zdecydowanie korzystniejsza. Dodatkowo bonusem jest często piękny widok lub okna dachowe, które umożliwiają obserwację nieba.

Jeszcze inną metodą na znalezienie nowego lokum w atrakcyjnej cenie jest poszukiwanie ofert poza centrum miasta. Z reguły nieruchomości na obrzeżach mają niższą cenę za 1 m kw, dzięki temu możemy nabyć wymarzone lokum, nawet jeżeli mamy ograniczone środki. Warto także pamiętać, że ceny mieszkań maleją wraz z metrażem. Dlatego 1 m kw mieszkania o powierzchni 70 m kw będzie tańszy niż mieszkanie o powierzchni, np. 35 metrów kwadratowych.

Jak kupić tanio mieszkanie do remontu?

Tanie mieszkanie możemy również kupić w przypadku wyboru nieruchomości, w której konieczne jest wykonanie generalnego remontu. Im większy zakres remontu do wykonania, tym cena będzie korzystniejsza. Ta opcja będzie szczególnie korzystna dla osób, które potrafią przynajmniej w ograniczonym zakresie samodzielnie dokonywać drobnych napraw i remontów.

Warto jednak zachować zdrowy rozsądek przy wyborze lokalu wymagającego remontu. W sytuacji, kiedy konieczna będzie wymiana instalacji lub okien może się okazać,że zaoszczędzone pieniądze na zakupie mieszkania będziemy w całości musieli przeznaczyć na remont lub co gorsza, koszty będą tak wysokie, że będziemy musieli zaciągnąć kolejny kredyt. W takim przypadku niższa cena nieruchomości nie będzie opłacalną inwestycją.

Zakup mieszkania z przetargu

Tanie mieszkania można także kupić na licytacjach komorniczych. Tego typu licytacje są z reguły ogłaszane z przynajmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Są także jawne, a lista lokali jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych. W ogłoszeniu o licytacji komorniczej znajdziemy informacje o cenie mieszkania, jego adresie oraz o terminie, w którym nieruchomość można obejrzeć.

jak-kupic-tanio-mieszkanie-prezentacja

Aby przystąpić do licytacji, należy wypełnić odpowiednie dokumenty oraz wpłacić wymaganą kwotę wadium. Podczas pierwszej licytacji cena sprzedaży mieszkania będzie najwyższa. Druga licytacja obniża wartość nieruchomości, którą można nabyć nawet za jedną trzecią wartości rynkowej.

Jednak kupno mieszkania z lokatorem może się również wiązać z pewnymi problemami. Jeżeli dotychczasowy mieszkaniec nie będzie chciał opuścić nieruchomości, może się okazać konieczna interwencja policji. Dodatkowo w Polsce zgodnie z prawem nie można eksmitować osoby, która nie posiada lokalu zastępczego. Dlatego decyzje o udziale w licytacji należy dobrze przemyśleć.

Inne sposoby na nabycie mieszkania w atrakcyjnej cenie

Osoby, które szukają sposobu na zakup tańszych mieszkań, mogą rozważyć ich finansowanie za gotówkę. Najczęściej przy zakupie mieszkań z rynku wtórnego takie rozwiązanie gwarantuje lepsze możliwości negocjacyjne. Wielu sprzedawców, zwłaszcza tych, którzy chcą w miarę szybko pozbyć się swoich mieszkań, są wstanie obniżyć ich cenę nawet o kilka tysięcy. Dlatego negocjacje w połączeniu z zakupem za gotówkę, pozwolą Wam sporo zaoszczędzić.

Coraz częściej możemy także spotkać oferty od właściciela, który chce sprzedać mieszkanie z prawem dożywocia. Tego typu oferty są najtańsze, a ceny mieszkań mogą być niższe nawet o 50% od ceny rynkowej. Wiąże się to jednak z koniecznością życia z dotychczasowym właścicielem, a niekiedy także ze sprawowaniem nad nim opieki.

Tańszy lokal możemy także nabyć w sytuacji, kiedy wynajmowaliśmy lokal od gminy, wojska lub nadleśnictwa. W każdym z wymienionych przypadków warunki wykupu lokali będą się różnić i będą regulowane odpowiednimi przepisami.

Jeszcze jedną sytuacją, kiedy możemy nieco zaoszczędzić na zakupie mieszkań, jest wybór lokali znajdujących się w tzw. suterenie. Tego typu lokale mogą być nawet o 50% tańsze od podobnych mieszkań w okolicy. Jednak cena wiąże się z pewnymi niedogodnościami, np. małym dostępem światła, podatnością mieszkań na wilgoć oraz zalania. Kupując mieszkanie w suterenie, nie mamy też co liczyć na ładny widok za oknem.

Polecane artykuły