Elektroniczne Księgi Wieczyste — łatwy i szybki sposób na zdobycie numeru księgi wieczystej

Czy zdarzyło Ci się kiedyś potrzebować numer księgi wieczystej na już? A może chcesz kupić nieruchomość, która znajduje się daleko od miejsca, w którym mieszkasz i nie uśmiecha Ci się wybieranie się do tamtejszego sądu? W obu przypadkach uzyskanie numeru księgi wieczystej może być szybkie i łatwe, a co najważniejsze, nawet nie wymaga wychodzenia z domu. Wystarczy, że skorzystasz z nowego systemu prowadzenia ksiąg wieczystych. Co to są Elektroniczne Księgi Wieczyste i jak można z nich korzystać?

Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych

Centralna baza danych Ksiąg Wieczystych to system udostępniany przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych (CIKW). Za usługi świadczone w ramach pracy CIKW odpowiedzialne jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Na wniosek osoby zainteresowanej Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych wydaje wyciągi oraz odpisy ksiąg wieczystych, a także zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej. Warto wiedzieć, że dokumenty te mają moc dokumentów wydawanych przez sąd.

dłonie na klawiaturze laptopa

Kiedy należy mieć wgląd do księgi wieczystej?

Księga wieczysta jest księgą metrykalną udostępnianą publicznie — każdy ma prawo wglądu do treści ksiąg wieczystych. Zawiera podstawowe informacje o stanie prawnym danej nieruchomości. Jeżeli zamierzasz nabyć nieruchomość, zapoznanie się z księgą wieczystą powinno być jednym z pierwszych kroków, które wykonasz. Pomoże Ci to sprawdzić status prawny nieruchomości przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. Brak znajomości księgi wieczystej nie może być podstawą do powoływania się na treści w niej zawarte. Podobnie jak brak znajomości księgi wieczystej nie może być wykorzystane w trakcie sporu np. przed sądem. Zasady te wynikają wprost z jawności ksiąg wieczystych.

Co sprawdzić w elektronicznej księdze wieczystej przed kupnem nieruchomości?

Warto poświęcić chwilę i przejrzeć księgę wieczystą pod kątem sprawdzenia danych takich jak:

➤ prawny właściciel (szczególnie ważne w przypadku działek rolnych ze względu na zdarzające się problemy związane z kwestiami spadkowymi),

powierzchnia działki lub nieruchomości,

adres,

obciążenie hipoteką (zaciągnięta hipoteka skutkuje ograniczonym prawem własności),

ewentualna służebność, czyli możliwość korzystania z nieruchomości przez inne osoby (np. prawo przechodu przez działkę, czy dożywotnie prawo do zamieszkiwania nieruchomości),

postanowienia lub czynności związane z nieruchomością (np. zastrzeżenia umowy przedwstępnej).

Elektroniczne księgi wieczyste dają swobodny dostęp do tych danych i zdecydowanie ułatwiają kupno i sprzedaż nieruchomości. Powoduje, że transakcje nie są obarczone ryzykiem wynikającym np. z zatajenia prawa własności, czy niewyjaśnionych kwestii spadkowych.

Jak korzystać z Elektronicznych Ksiąg Wieczystych?

Chcesz poznać wpisy w księdze wieczystej? Skorzystaj z przeglądarki ksiąg wieczystych Ministerstwa Sprawiedliwości. Każdy, kto zna numer księgi wieczystej, może ją legalnie przeglądać. Jeśli jednak chcesz przeglądać treść księgi wieczystej, ale nie dysponujesz numerem, z pomocą przychodzi intuicyjna wyszukiwarka ksiąg wieczystych. Wpisując adres lub numer działki, otrzymasz numer, który pozwoli Ci zajrzeć do interesującej Cię księgi wieczystej. Wyszukiwarka ksiąg wieczystych jest na bieżąco aktualizowana. Obecnie jest bazą ponad 20 mln zaindeksowanych ksiąg wieczystych, a także 34 milionów działek, 1,7 milionów budynków orz 7,6 milionów lokali mieszkalnych i użytkowych.

Ile kosztuje wgląd w elektroniczne księgi wieczyste?

Wyszukiwanie numerów w księgach wieczystych i obejrzenie treści księgi wieczystej to usługi bezpłatne. Jeśli natomiast chcesz nie tylko przejrzeć daną księgę wieczystą, ale również uzyskać dokument w postaci odpisu, wyciągu lub zaświadczenia z księgi wieczystej, zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej, za czynności te musisz zapłacić. Są to opłaty o wysokości zbliżonej do przeciętnych opłat skarbowych (kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych). Stosowny wniosek np. dotyczący odpisu księgi wieczystej możesz złożyć w centrali CIKW, oddziale CIKW lub za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

mężczyzna przeszukuje elektroniczne księgi wieczyste

Wyciągi z księgi wieczystej kosztują obecnie od 15 do 30 złotych, odpis zwykły to koszt 30 złotych. Najdroższy jest odpis zupełny księgi wieczystej — kosztuje 60 złotych. Po złożeniu wniosku i uiszczeniu opłaty możesz otrzymać swój zamówiony dokument — od razu, jeśli wniosek składasz osobiście, lub w przeciągu 30 dni kalendarzowych, jeśli wybierasz listowne złożenie wniosku.

Dlaczego warto korzystać z Elektronicznych Ksiąg Wieczystych?

Elektroniczne księgi wieczyste są wygodnym i szybkim rozwiązaniem dla osób, które liczą się z czasem. Ten nowoczesny sposób pozyskiwania danych z ksiąg wieczystych wyraźnie skraca drogę do uzyskania niezbędnych informacji na temat nieruchomości. Co dokładnie zyskujesz?

➤ Oszczędzasz czas na wypełnianiu wniosków,

wszystkie czynności wykonujesz z domu, bez stania w kolejce w urzędzie,

masz natychmiastowy dostęp do interesującej Cię informacji,

możesz korzystać z systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych o dowolnej porze.

Polecane artykuły