Czy zdarzyło Ci się kiedyś potrzebować numer księgi wieczystej na już? A może chcesz kupić nieruchomość, która znajduje się daleko od miejsca, w którym mieszkasz i nie uśmiecha Ci się wybieranie się do tamtejszego sądu? W obu przypadkach uzyskanie numeru księgi wieczystej może być szybkie i łatwe, a co najważniejsze, nawet nie wymaga wychodzenia z domu. Wystarczy, że skorzystasz z nowego systemu prowadzenia ksiąg wieczystych. Co to są Elektroniczne Księgi Wieczyste i jak można z nich korzystać?
Elektroniczna księga wieczysta jest teleinformatycznym system, pozwalającym na przeglądanie zawartości księgi wieczystej nieruchomości. Informacje zawarte w elektronicznych księgach wieczystych, udostępniane są przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych (od dnia 01 lipca 2014 roku).
Centralna baza danych Ksiąg Wieczystych to system udostępniany przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych (CIKW). Za usługi świadczone w ramach pracy CIKW odpowiedzialne jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Na wniosek osoby zainteresowanej Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych wydaje wyciągi oraz odpisy ksiąg wieczystych, a także zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej. Warto wiedzieć, że dokumenty te mają moc dokumentów wydawanych przez sąd.
Mogą być wykorzystywane przez notariuszy, jako obligatoryjne dokumenty przy sporządzaniu aktów notarialnych. W przeszłości, notariusz potrzebował odpisu papierowego, po który klient musiał się udać najpierw do sądu. Na tę chwilę notariusz może bazować nawet na samym wydruku z elektronicznych ksiąg wieczystych.
Jeżeli chcesz poznać wpisy w księdze wieczystej, skorzystaj z przeglądarki ksiąg wieczystychMinisterstwa Sprawiedliwości. Każdy, kto zna numer księgi wieczystej, może ją legalnie przeglądać. Jeśli jednak chcesz przeglądać treść księgi wieczystej, ale nie dysponujesz numerem, z pomocą przychodzi intuicyjna wyszukiwarka ksiąg wieczystych. Wpisując adres lub numer działki, otrzymasz numer, który pozwoli Ci zajrzeć do interesującej Cię księgi wieczystej. Wyszukiwarka ksiąg wieczystych jest na bieżąco aktualizowana. Obecnie jest bazą ponad 20 mln zaindeksowanych ksiąg wieczystych, a także 34 milionów działek, 1,7 milionów budynków orz 7,6 milionów lokali mieszkalnych i użytkowych.
Pierwszym krokiem w procesie otrzymania odpisu z księgi wieczystej, jest zdobycie numeru księgi wieczystej. Jeżeli udało się numer ten ustalić, kolejnym krokiem jest po prostu zalogowanie się na stronę: elektroniczne księgi wieczyste i zalogowanie w panel dotyczący składania wniosku o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Księgi Wieczystej. Każdy sąd ma swoje oznaczenia na początku numeru księgi wieczystej. W wyszukiwarce należy:
Ostatni krok to wybór sposobu płatności online i podanie adresu mailowego do pobrania odpisu. Odpis z elektronicznej księgi wieczystej sam się wygeneruje w panelu, a na maila przyjdzie powiadomienie wygenerowaniu dokumentu.
Warto poświęcić chwilę i przejrzeć księgę wieczystą pod kątem sprawdzenia danych takich jak:
Elektroniczne księgi wieczyste dają swobodny dostęp do tych danych i zdecydowanie ułatwiają kupno i sprzedaż nieruchomości. Powoduje, że transakcje nie są obarczone ryzykiem wynikającym np. z zatajenia prawa własności, czy niewyjaśnionych kwestii spadkowych.
Z elektronicznej księgi wieczystej czytelnik może się dowiedzieć wielu interesujących go informacji. Ale zanim do tego przejdziemy omówmy pokrótce tajemnicze działy księgi wieczystej i co się w nich znajduje.
Elektroniczne księgi wieczyste oferują również wgląd do zupełnego przeglądu księgi wieczystej. W zupełnym odpisie KW. widzimy całą historię nieruchomości. Wszelkie zmiany, postanowienia, odwołania, oddalenia są widoczne w zupełnej elektronicznej księdze wieczystej.
Wszystkie podziały działek i ich nowe księgi, nowowydzielone lokale są widoczne w tej wersji księgi . A także całość dokumentacji znajdującej się w księdze wieczystej. Od pierwotnego właściciela po najnowszego. Dlatego po wejściu w zupełne przeglądanie elektronicznej księgi wieczystej, możemy odnaleźć brakujące elementy układanki.
Elektroniczna księga wieczysta jest jawna. Każdy, kto ustalił numer księgi wieczystej ma wgląd do niej poprzez wyszukiwarkę. Stacjonarnie w sądzie prawo do przeglądania księgi wieczystej ma właściciel i notariusz dokonujący zmian w księdze. Elektroniczne księgi wieczyste dają swobodny dostęp do danych dotyczących nieruchomości i zdecydowanie ułatwiają kupno i sprzedaż nieruchomości.
Wyszukiwanie numerów w księgach wieczystych i obejrzenie treści księgi wieczystej to usługi bezpłatne. Jeśli natomiast chcesz nie tylko przejrzeć daną księgę wieczystą, ale również uzyskać dokument w postaci odpisu, wyciągu lub zaświadczenia z księgi wieczystej, zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej, za czynności te musisz zapłacić. Są to opłaty o wysokości zbliżonej do przeciętnych opłat skarbowych (kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych). Stosowny wniosek np. dotyczący odpisu księgi wieczystej możesz złożyć w centrali CIKW, oddziale CIKW lub za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Wyciągi z księgi wieczystej kosztują obecnie od 15 do 30 złotych, odpis zwykły to koszt 30 złotych. Najdroższy jest odpis zupełny księgi wieczystej — kosztuje 60 złotych. Po złożeniu wniosku i uiszczeniu opłaty możesz otrzymać swój zamówiony dokument — od razu, jeśli wniosek składasz osobiście, lub w przeciągu 30 dni kalendarzowych, jeśli wybierasz listowne złożenie wniosku.
Elektroniczne księgi wieczyste są wygodnym i szybkim rozwiązaniem dla osób, które liczą się z czasem. Ten nowoczesny sposób pozyskiwania danych z ksiąg wieczystych wyraźnie skraca drogę do uzyskania niezbędnych informacji na temat nieruchomości. Co dokładnie zyskujesz?
➤ Oszczędzasz czas na wypełnianiu wniosków,
➤ wszystkie czynności wykonujesz z domu, bez stania w kolejce w urzędzie,
➤ masz natychmiastowy dostęp do interesującej Cię informacji,
➤ możesz korzystać z systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych o dowolnej porze.
Czy możliwe jest dokonanie tego samego dnia zakupu mieszkania i darowizny? Tak, jeśli przepisy nie stanowią inaczej. Notariusz może dokonać wpisu na 2 umowy, na samych wzmiankach (wpis deklaratywny). Wyjątkiem jest wyodrębnienie samodzielnego lokalu ze spółdzielni (wpis konstytutywny). Wówczas należy najpierw poczekać na zawiadomienie z sądu o wpisie w elektronicznej księdze wieczystej.
Czy możliwe jest wyszukanie numeru księgi wieczystej mieszkania, jeżeli nie znamy numeru KW a tylko sam numer lokalu mieszkalnego? Tak jest to możliwe, pod warunkiem, że posiadamy numer księgi wieczystej działki, na której posadowiony jest budynek z wyodrębnionymi lokalami mieszkalnymi. W dziale I-O pod numerem działki gruntu, wpisane są wszystkie wyodrębnione lokale wraz z numerem księgi wieczystej. Jeżeli znamy numer lokalu, to jesteśmy w domu, bez problemu odnajdziemy właściwy numer księgi wieczystej.
Zyskaj wiedzę na temat obrotu i inwestowania w nieruchomości. Zero spamu. Konkretne informacje prosto na Twoją skrzynkę.