Kataster nieruchomości jest jednolitym rejestrem, w którym zawiera dane z ewidencji gruntów i budynków dotyczące ich aktualnego stanu. Informacje katastru nieruchomości są bardzo dokładne i szczegółowe, dzięki czemu są doskonałą podstawą do przeprowadzania analiz. Wszelkimi sprawami katastru nieruchomości zajmuje się starostwo powiatowe.
Współczesna baza danych zwana katastrem nieruchomości opiera się na informacjach pobranych z ewidencji gruntów i budynków, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ogólnych danych technicznych. Obecnie jest to zbiór całkowicie elektroniczny, jednak kiedyś występował jedynie w formie papierowej.
Pod pojęciem ewidencji gruntów i budynków kryje się zbiór informacji, który może być przetwarzany w różny sposób. Możemy go aktualizować, uzupełniać oraz udostępniać. Ewidencja gruntów pozwala na wprowadzenie wszystkich informacji do systemów elektronicznych, które są dostępne dla osób zainteresowanych. Samo pojęcie "kataster" odnosi się właśnie do ewidencji gruntów i budynków.
Kataster nieruchomości to nic innego jak baza danych zawierająca ewidencję gruntów oraz podstawa do planowania gospodarczego. Dane katastru nieruchomości składają się z informacji dotyczących właśnie gruntów, takich jak lokalizacja, oznaczenia w księgach wieczystych. Stanowią podstawę planowania przestrzennego powierzchni użytkowej. Dodatkowo znajdują się tam dokumenty sporządzone dla konkretnej nieruchomości.
W katastrze znajdziemy również informacje dotyczące ewidencji budynków, oznaczenia ksiąg wieczystych, z zaznaczeniem funkcji użytkowych oraz przeznaczenia, a także pakiet ogólnych danych technicznych. Znajdą się również dane, które odnoszą się do konkretnych lokali. Przedstawiają one ich przeznaczenie oraz obszar powierzchni użytkowej.
Ewidencja gruntów i budynków zawiera także spis, który wiele mówi o ich właścicielach. Niektóre nieruchomości są własnością samorządową. Nieruchomości Skarbu Państwa to również odrębna część katastru. Dla gruntów, które nie posiadają właścicieli lub są oni nieznani, przypisuje się zarządców gospodarujących tymi gruntami.
Kataster nieruchomości to narzędzie, które jest najlepszym środkiem do planowania gospodarczego i przestrzennego. Dane w nim zawarte stosuje się również do wyznaczania wymiaru podatków od nieruchomości. Służą one również do oznaczania ksiąg wieczystych danych gruntów i budynków. Są elementem wchodzących w skład statystyki publicznej oraz pozwalają tworzyć ewidencję gruntów rolnych.
Kataster nieruchomości jest elektroniczną bazą danych, która zawiera w sobie państwową ewidencję gruntów. Zdecydowanie pomaga w gospodarce nieruchomościami, wliczając w to ich zarządzanie. Obejmuje wiele zbiorów dokumentów, takich jak na przykład ewidencja gruntów i budynków.
Oprócz tego znajdziemy w nim wiele szczegółowych danych takich jak granice gruntów państwowych, informacje o uzbrojeniu interesujących nas terenów, powierzchnie placów. Specjalistą od aktualności danych ewidencyjnych oraz organem, który nad nią panuje, są organy administracji publicznej, a konkretniej starostwo powiatowe.
Bez dobrze prosperującego katastru nieruchomości nie moglibyśmy ustalić odpowiednich stawek podatkowych oraz świadczeń dotyczących poszczególnych nieruchomości w postaci budynków, lokali i gruntów.
Osobą, która panuje nad wszelkimi informacjami zawartymi w katastrze nieruchomości, jest starosta. Prawo geodezyjne nakazuje przekazanie staroście odpisów aktów notarialnych, które są podstawą oznaczenia nieruchomości. Mamy również obowiązek przekazania staroście dokumentów z wszelkimi informacjami dotyczącymi nieruchomości. Osobie odpowiadającej zależy na zgodności danych ewidencyjnych ze stanem rzeczywistym. Czuwa on nad ewidencją gruntów oraz jest specjalistą do spraw gospodarki nieruchomościami.
Kataster nieruchomości to system informacyjny zapewniający gromadzenie danych z zakresu obrotu nieruchomościami, ale również najważniejszych informacji w tej dziedzinie. Bardzo ważną rolę odgrywają tutaj notariusze, którzy poświadczają dane na temat poszczególnych gruntów lub budynków. Muszą oni przekazać staroście wszelkie odpisy, które podpisują.
Notariusze zgłaszają również do starostów wszelkie zmiany związane z adresami, lokalizacją, wielkością gruntów. Również likwidacje, rozbiórki czy budowy powinny być regularnie przez notariuszy przekazywane odpowiednim organom administracyjnym, w celu uzupełnienia informacji w bazach danych.
Ważną rolę odgrywają również rzeczoznawcy, którzy określają, jaka jest wartość katastralna nieruchomości. Jest to kwota uzupełniona o podatki i świadczenia. Kataster nieruchomości jest publiczną bazą danych z informacjami o nieruchomościach i ich właścicielach, która prowadzona jest przez taki organ jak Państwowa Ewidencja Gruntów.
Zyskaj wiedzę na temat obrotu i inwestowania w nieruchomości. Zero spamu. Konkretne informacje prosto na Twoją skrzynkę.